OD 2013 (24).JPG
kontakt:
Daniela Dziková
Polní 33
735 14 Orlová Lutyně
E-mail: daniela.d@volny.cz

Plemenný chov

Poradenství, kontrola užitkovosti
OD 2013 (9).JPG

Historie plemene Oxford Down

 Plemeno Oxford Down  vzniklo kolem roku 1830 zkřížením beranů plemene Cotswold  a bahnic plemen  Hampshire Down a Southdown .

 V následujících padesáti letech se plemeno ustálilo a protože většina stád byla soustředěna okolo města Witney, které se nachází  v hrabství Oxfordshire, přijalo plemeno  jméno Oxford Down. Toto plemeno dosáhlo všeobecného úspěchu díky produkci vynikajícího masa a vlny a čistokrevné ovce byly v této době rozšířené  po celé  Británii a Irsku. Velký počet těchto ovcí byl exportován do Spojených států, Kanady, Německa, Dánska, Ruska a Argentiny. Organizace chovatelů plemene Oxford Down byla v Anglii založena v roce 1889 a v tento rok byla vydána i první „Kniha stád" kde byly zaznamenány rodokmeny.

Vynikající pověst Oxford Down vzrůstala a v první polovině 20. století to byl nejpopulárnější vyšlechtěný základ pro produkci jehněčího a skopového masa. Více než 1000 beranů bylo každoročně vystavováno k prodeji v Kelso ve Skotsku, zatímco v Anglii tradiční prodej probíhal na Veletrhu beranů v Oxfordu.

Plemeno bohužel ztratilo na oblibě mezi léty 1955 a 1970. Stalo se obětí módy, která začala dávat přednost menším plemenům. Malá skupinka oddaných chovatelů, převážně v Midlands, Yorkshire, Northumberland, Borders, Aberdeenshire a Eire přesto udržovala svá stáda ovcí po celou dobu 70. let a zažila znovuvzkříšení v 80. letech v podobě požadavku na šlechtění tohoto plemene. Popularita a zájem o plemeno stoupal  na základě schopností plemene plodit jak brzy vyzrálé ovce tak ovce velké, a s velkou hmotností, od kterých je produkce velmi kvalitního libového masa. V dnešní době toto plemeno pokračuje v plnění speciální role jako finálního základu pro masné křížení a přibližně 70 registrovaných stád je evidováno v „Knize stád" s počtem 1600 čistokrevných chovných ovcí. Plemeno  bylo opět  hojně exportováno a populaci Oxford Down můžete najít také v USA, Kanadě, Dánsku, Švédsku, Finsku, Norsku, Holandsku a na Novém Zélandě.          


Obchod

Oxfordský beran je doporučen pro následující systém:

-brzký odbyt jatečných jehňat. Vyšší váha a velké přírůstky  zajistí, že jehňata budou připravena v době   kdy obchod dosáhne vrcholu. Typicky 18-22 kg (trupy) ve 12-16 týdnech.

            -venkovní porody jehňat na farmách na vysočině. Odolné, vytrvalé Oxfordské ovce rodí jehňata s dobrou kožešinou a s vyšší porodní váhou, což minimalizuje ztráty.

            -křížení beranů Oxford Down s vysokohorskými ovcemi přidá jehňatům na váze a velikosti.

 -podzimní prodej jehňat s vysokou hmotností. Oxfordská křížená jehňata mají  schopnost vyrůst do velké váhy bez nadměrného množství tuku.Typicky 22-25 kg trup v 9 měsících.

 -velký objem obchodu ročních zvířat. Čisté Oxfordské ovce, nebo kříženci s oxfordskými ovcemi jsou obzvlášť vhodné pro domácí obchod díky velikosti a kvalitě čistého masa, které dovolí přípravu velkých kýt s velkou výtěžností masa.

Oxfordské jehněčí se vyznačuje skvělou chutí a kulinářskou kvalitou, a to je předpokladem pro úspěšné obchodování.

 Výhody chovu plemene, užitkovost

 Křížení beranů skoro s každým plemenem ovcí nebo křížencem oxfordského plemene zvyšuje užitkovost chovu.Jehňata s křížení berany Oxford Down můžou být připraveni k porážce o tři týdny dříve než ostatní jehňata jiných  beranů. Oxfordští kříženci mají potenciál vyrůst do velké hmotnosti bez nadbytku tuku. Dobrá vlněná pokrývka při porodu dodává jehňatům vysokou míru odolnosti k chladnu a vlhku. Oxford je do značné míry odolný nemocem.Charakteristická vlněná kadeř dodává další odolnost proti větru. Kvalita a kvantita vlny zajišťuje, že kůže má nejlepší dosažitelnou cenu. Kříženci tohoto plemene s vysokou růstovou schopností a možnosti výkrmu do vysokých hmotností při udržení kvality libového masa jehňat, dávají chovatelům velké možnosti při komerčním využití.

 

Převzato: Oficiální stránky  „Oxford Down Wheel Breeders´Association" Anglie

Volný překlad.

OD-bloodline.jpg
Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR
Ptašínského 5
602 00 Brno

www.schok.cz
Oxford, odcházíme.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one